За іронією долі Міжнародний кінофестиваль «Молодість», який вкотре продемонстрував свою програму у Києві на першому тижні літа, є найстаршим кінофорумом нашої держави. І саме цьогоріч йому виповнилося 50 років. Без сумніву, це визначна подія у культурному житті України і тим приємніше, що оператор державних лотерей «М.С.Л.» і її найулюбле­ніша народом лотерея «Лото-Забава» вже понад два десятиліття є офіційним партнером і спонсором Гран-прі фестивалю.

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ

Нагадаю читачам «Азарту», що «Молодість» народилась на початку 70‑х років минулого століття у Київському інституті театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого, коли було організовано конкурсний показ студентських робіт кінофакультету. Згодом огляд студент­ських стрічок трансформувався у відкритий український кінофестиваль, який з 1993 року набув міжнародного статусу і став важливою кіноподією Східної Європи. Це єдиний кіно­фестиваль в Україні, який має акредитацію FIAPF. На Молодості дебютували Гаспар Ное, Франсуа Озон, Брюно Дюмон, Лукас Мурді­сон, Іван Миколайчук, Сергій Буковський, Олег Сенцов, багато інших талановитих ре­жисерів із усіх куточків нашої планети.

Фестиваль орієнтується на вирішення певного кола завдань: відкриття нових імен у кіномистецтві, встановлення і розширен­ня контактів між кінематографістами та кіношколами, аналіз сучасних напрямків творчості молодих кіномитців, інтеграцію українського кінематографу у світовий про­цес кіновиробництва. Кінофестиваль «Мо­лодість» є в усіх каталогах і класифікаторах фестивалів світу.

СЬОГОДЕННЯ

Програма ювілейної п’ятдесятої «Молодо­сті» складалась з п’яти основних напрямків: Міжнародний конкурс (ігрові, документальні повнометражні та короткометражні філь­ми), Національний конкурс (ігрові, доку­ментальні та анімаційні короткометражки), Sunny Bunny (повнометражне ігрове кіно, ЛГБТК-тематика); Документальний конкурс (нова секція з повнометражними дебютами); Teen Screen (повнометражне ігрове кіно про підростаюче покоління).

Як зазвичай, організатори «Молодості» зробили велику кількість позаконкурсних показів. Це і українські прем’єри, і світова кінокласика, і Sunny Bunny Non-Competition, і недавні досягнення скандинавського кіно і ще багато іншого.

На 50‑му Київському міжнародному кі­нофестивалі «Молодість» відбулися покази українських фільмів «Я працюю на цвинтарі» та «Пульс» із використанням аудіоописів та адаптованих субтитрів для людей з поганим слухом і зором.

На честь ювілейного 50‑го кінофестива­лю «Молодість» президент України Володи­мир Зеленський нагородив Андрія Яковича Халпахчі званням «Заслужений діяч мистецтв України».

ПЕРЕМОЖЦІ

В передостанній день фестивалю міжна­родне журі оголосило переможців. Найкра­щим повнометражним фільмом була визнана кінострічка «Кельти» Міліци Томовіча. Серед короткометражних фільмів перемогу здо­був фільм «Чорне сонце Палермо» Жозефін Жуане. У студентської секції Міжнародного конкурсу визначено відразу двох перемож­ців: «Я хочу повернутись, повернутись, по­вернутись» Ельзи Розенґрен і «Філіпіньяна» Рафаеля Мануеля.

Переможцем у Національному конкурсі стала стрічка «20–11–7.mp4» Аліни Пана­сенко. У конкурсній програмі «Сонячний зайчик» перемогла картина «Макове поле» Євґена Жебеляну. А «Космічний хлопчик» Олів’є Перу став кращим у конкурсі дитячих фільмів Teen Screen. У першому в історії «Мо­лодості» міжнародному Документальному конкурсі виграла стрічка «Гарячі новини» Сушміта Ґоша та Рінту Томаса.

І, нарешті, Ґран-прі ювілейної «Молодості» отримала стрічка «Стаючи Моною» режисер­ки Сабіне Люббе Баккер — вона отримала 10 000 доларів від спонсора кінофестива­лю — «Лото-Забава», лотереї офіційного партнера фестивалю, оператора державних лотерей «М.С.Л.». Вручати символічний чек на цю суму на сцену вийшов віце-президент «М.С.Л.» Євген Власенко.

«М.С.Л.» І МИСТЕЦТВО КІНО

Привітавши гостей і учасників фестива­лю, пан Євген душе швидко зірвав перші аплодисменти простою тезою: коли люди грають в «Лото-Забава», вони або виграють гроші, або підтримують кіно чи інші соці­альні проекти.

На невеликій прес-конференції, яка від­булась після урочистостей, пан Власенко пояснив журналістам, що для оператора державних лотерей «М.С.Л.» дуже важлива підтримка «Молодості», оскільки це видатна подія у житті нашої країни. «Так підтримка — це традиція нашої компанії, яка триває вже понад два десятиліття. Історія «М.С.Л.» і «Мо­лодості» має приблизно один вік — 50 років. Взаємодія нашої компанії з кінофестивалем підкреслює цінності, які є в кіномистецтві і лотереях. Тому я думаю так: скільки буде існувати «Молодість», стільки ми і будемо її підтримувати. Взагалі, підтримка культу­ри у сфері суспільства — це місія державних лотерей. В «М.С.Л.» переконані, підтримка вітчизняного кіно цілком природна для ло­терейних операторів. Нас ніхто не змушує це робити. Але так виявляється філософія нашого бізнесу».

Вже з неділі учасники та гості «Молодо­сті» почали збиратися додому. А їхні карти­ни дуже скоро стануть надбанням широкого загалу кіноглядачів. «Молодість» продовжує виховувати вибагливого глядача і дає змогу побачити на екрані, чим живуть сьогодні різ­ні країни світу, підтверджуючи відому тезу: сучасне кіно не знає меж, не має закритих тем і вже давно перетинає кордони без віз, попри пандемію та інші негаразди, що існу­ють у світі.

О.Гресь