За іронією долі Міжнародний кінофестиваль «Молодість», який вкотре продемонстрував свою програму у Києві на першому тижні літа, є найстаршим кінофорумом нашої держави. І саме цьогоріч йому виповнилося 50 років. Без сумніву, це визначна подія у культурному житті України і тим приємніше, що оператор державних лотерей «М.С.Л.» і її найулюбленіша народом лотерея «Лото-Забава» вже понад два десятиліття є офіційним партнером і спонсором Гран-прі фестивалю.
СТОРІНКИ ІСТОРІЇ
Нагадаю читачам «Азарту», що «Молодість» народилась на початку 70‑х років минулого століття у Київському інституті театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого, коли було організовано конкурсний показ студентських робіт кінофакультету. Згодом огляд студентських стрічок трансформувався у відкритий український кінофестиваль, який з 1993 року набув міжнародного статусу і став важливою кіноподією Східної Європи. Це єдиний кінофестиваль в Україні, який має акредитацію FIAPF. На Молодості дебютували Гаспар Ное, Франсуа Озон, Брюно Дюмон, Лукас Мурдісон, Іван Миколайчук, Сергій Буковський, Олег Сенцов, багато інших талановитих режисерів із усіх куточків нашої планети.
Фестиваль орієнтується на вирішення певного кола завдань: відкриття нових імен у кіномистецтві, встановлення і розширення контактів між кінематографістами та кіношколами, аналіз сучасних напрямків творчості молодих кіномитців, інтеграцію українського кінематографу у світовий процес кіновиробництва. Кінофестиваль «Молодість» є в усіх каталогах і класифікаторах фестивалів світу.
СЬОГОДЕННЯ
Програма ювілейної п’ятдесятої «Молодості» складалась з п’яти основних напрямків: Міжнародний конкурс (ігрові, документальні повнометражні та короткометражні фільми), Національний конкурс (ігрові, документальні та анімаційні короткометражки), Sunny Bunny (повнометражне ігрове кіно, ЛГБТК-тематика); Документальний конкурс (нова секція з повнометражними дебютами); Teen Screen (повнометражне ігрове кіно про підростаюче покоління).
Як зазвичай, організатори «Молодості» зробили велику кількість позаконкурсних показів. Це і українські прем’єри, і світова кінокласика, і Sunny Bunny Non-Competition, і недавні досягнення скандинавського кіно і ще багато іншого.
На 50‑му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість» відбулися покази українських фільмів «Я працюю на цвинтарі» та «Пульс» із використанням аудіоописів та адаптованих субтитрів для людей з поганим слухом і зором.
На честь ювілейного 50‑го кінофестивалю «Молодість» президент України Володимир Зеленський нагородив Андрія Яковича Халпахчі званням «Заслужений діяч мистецтв України».
ПЕРЕМОЖЦІ
В передостанній день фестивалю міжнародне журі оголосило переможців. Найкращим повнометражним фільмом була визнана кінострічка «Кельти» Міліци Томовіча. Серед короткометражних фільмів перемогу здобув фільм «Чорне сонце Палермо» Жозефін Жуане. У студентської секції Міжнародного конкурсу визначено відразу двох переможців: «Я хочу повернутись, повернутись, повернутись» Ельзи Розенґрен і «Філіпіньяна» Рафаеля Мануеля.
Переможцем у Національному конкурсі стала стрічка «20–11–7.mp4» Аліни Панасенко. У конкурсній програмі «Сонячний зайчик» перемогла картина «Макове поле» Євґена Жебеляну. А «Космічний хлопчик» Олів’є Перу став кращим у конкурсі дитячих фільмів Teen Screen. У першому в історії «Молодості» міжнародному Документальному конкурсі виграла стрічка «Гарячі новини» Сушміта Ґоша та Рінту Томаса.
І, нарешті, Ґран-прі ювілейної «Молодості» отримала стрічка «Стаючи Моною» режисерки Сабіне Люббе Баккер — вона отримала 10 000 доларів від спонсора кінофестивалю — «Лото-Забава», лотереї офіційного партнера фестивалю, оператора державних лотерей «М.С.Л.». Вручати символічний чек на цю суму на сцену вийшов віце-президент «М.С.Л.» Євген Власенко.
«М.С.Л.» І МИСТЕЦТВО КІНО
Привітавши гостей і учасників фестивалю, пан Євген душе швидко зірвав перші аплодисменти простою тезою: коли люди грають в «Лото-Забава», вони або виграють гроші, або підтримують кіно чи інші соціальні проекти.
На невеликій прес-конференції, яка відбулась після урочистостей, пан Власенко пояснив журналістам, що для оператора державних лотерей «М.С.Л.» дуже важлива підтримка «Молодості», оскільки це видатна подія у житті нашої країни. «Так підтримка — це традиція нашої компанії, яка триває вже понад два десятиліття. Історія «М.С.Л.» і «Молодості» має приблизно один вік — 50 років. Взаємодія нашої компанії з кінофестивалем підкреслює цінності, які є в кіномистецтві і лотереях. Тому я думаю так: скільки буде існувати «Молодість», стільки ми і будемо її підтримувати. Взагалі, підтримка культури у сфері суспільства — це місія державних лотерей. В «М.С.Л.» переконані, підтримка вітчизняного кіно цілком природна для лотерейних операторів. Нас ніхто не змушує це робити. Але так виявляється філософія нашого бізнесу».
Вже з неділі учасники та гості «Молодості» почали збиратися додому. А їхні картини дуже скоро стануть надбанням широкого загалу кіноглядачів. «Молодість» продовжує виховувати вибагливого глядача і дає змогу побачити на екрані, чим живуть сьогодні різні країни світу, підтверджуючи відому тезу: сучасне кіно не знає меж, не має закритих тем і вже давно перетинає кордони без віз, попри пандемію та інші негаразди, що існують у світі.
О.Гресь