Протягом останнього тижня літа, з 22 по 30 серпня у Києві відбулась визначна мистецька подія — 49-й Київський міжнародний кінофестиваль ≪Молодість≫. Варто зазначити, що це перший міжнародний кінофорум такого масштабу, який пройшов цьогоріч у Європі в режимі реального дійства — з глядачами, акторами і режисерами, з почесним журі й запрошеними гостями. А офіційним партнером і спонсором Гран-прі фестивалю виступила наша улюблена ≪Лото-Забава≫.

КІНО БЕЗ МЕЖ

Аби зрозуміти грандіозність масштабів цьогорічної «Молодості», погляньмо на деякі цифри. Отже, на етапі підготовки організатори передивились понад 2 тисячі кінострічок. За час проведення кінофестивалю до перегляду було запропоновано 260 фільмів із більш як 100 країн світу, серед яких 55 — українського виробництва. Конкурсні стрічки (всього — 86) оцінювали 5 незалежних журі. Фестиваль розташувався на чотирьох локаціях: у кінотеатрі «Жовтень», у Будинку кіно та Fedoriv Hub, де проходили майстер-класи у межах «Майстерні талантів». Четвертим і основним місцем, де розгортались події, став спеціально сконструйований для проведення фестивалю кінотеатр просто неба біля Арки дружби народів — там відбувалися церемонія відкриття та нагородження переможців.

За традицією, на відкритті фестивалю почесну нагороду за внесок у світове кіномистецтво було вручено Роберу Оссейну, відомому за ролями у фільмах про Анжеліку та в інших проектах, яких за роки його творчості набралось понад 100. Робер Оссейн через пандемію не зміг особисто прибути на подію, але записав відеозвернення, де подякував за «Скіфського оленя» та сказав, що зворушений почесною нагородою від «Молодості», і нагадав, що його мати, Анна Міневська, зростала та навчалася у Києві. «Я дуже люблю Україну», — сказав Оссейн. На мій погляд, такий виступ Оссейна мав певну символічність, оскільки підкреслив відому тезу — кіномистецтво не має меж і кордонів.

20 РОКІВ РАЗОМ

Для мене не менш символічною булла і присутність на церемонії закриття віце-президента оператора державних лотерей «М.С.Л.» Євгена Власенка, який вручив чек на грошову премію володарям гран-прі фестивалю — 10 000 доларів. Для поціновувачів кіномистецтва не є таємницею давняя дружба «М.С.Л.» та «Молодості». Попри всі негаразди, які трапляються в Україні, оператор державних лотерей завжди підтримує київський міжнародний кінофестиваль, і триває це вже понад 20 років. Погодьтесь, у наші часи така послідовність притаманна одиницям і достойна поваги.

Коли журналісти отримали змогу поставити декілька запитань Євгену Валерійовичу, основним із них було одне: чому «М.С.Л.» підтримує кінофестиваль, який з того зиск? Відповідь пана Власенка булла простою і зрозумілою:

— Ми підтримуємо «Молодість» для того, щоб наша країна мала змогу уважно придивитися до процесів, які відбуваються у світі кіно. Щоб дати іншим приклад підтримки вітчизняного кіно, оскільки це природно для лотерейних операторів багатьох держав. Відомо, що у деяких країнах ліцензія на ведення лотерейного бізнесу видається тільки за умови підтримки кіноіндустрії. У нас інша ситуація. Ми спочатку сплачуємо усі податки, а з вільних коштів уже надаємо допомогу «Молодості», фінансуємо інші соціальні програми. Нас ніхто не змушує це робити. Але так виявляється філософія нашого бізнесу. Ми вважаємо, що лотереї і соціальні програми пов’язані між собою. Тому для «М.С.Л» допомога вітчизняному кінематографу — це абсолютна норма повсякденної роботи, адже соціальні проекти є невід’ємною складовою нашого бізнесу.

На цьогорічній «Молодості» Євген Валерійович не мав змоги особисто вручити грошову премію володарям гран-прі, тому передав її до рук свого надійного партнера, пана Халпахчі.

ПЕРЕМОЖЦІ Й ЛАУРЕАТИ

На церемонії закриття вручили 27 нагород та відзнак, серед яких 8 «Скіфських оленів». Найбільш зворушливим і драматичним було нагородження режисерки фільму «Схрон» Оксани Войтенко. Її картина отримала головну нагороду в національному конкурсі й була присвячена темі кохання і вірності на тлі війни. Оскільки нагородження відбувалось у День пам’яті захисників України і сама церемонія почалася з хвилини мовчання, Оксана просто не могла стримати сльози. Це дійсно було дуже зворушливо й емоційно. А гран-прі «Молодості» розділили між собою 2 фільми — мексикано-іспанський «Особливі відзнаки» та канадський «Твій хід». Як не прикро, але творців фільмів на церемонії не було, втім ми побачили їхнє відеозвернення.

В інших номінаціях переможцями стали: — Molodist Teen Screen — «Щ — це щастя», Джон Шиді, Австралія; — «Сонячний зайчик» — «Суховій», Даніел Ноласку, Бразилія; — найкращий повнометражний дебют — «Мій ранковий сміх», Марко Джорджевіч, Сербія; — найкращий короткометражний фільм — «Бульмастиф», Анастасія Буковська, Україна; — найкращий студентський фільм — «Добраніч», Ентоні Нті, Бельгія, Ґана. Переможцем міжнародного пітчинґу Boat Meeting було визнано роботу «Герой нашого часу», Мірак Атабей, Туреччина. Приз глядацьких симпатій отримала стрічка «Двоє», Філіппо Менеґетті, Франція, Люксембург, Бельгія.

Підбиваючи підсумки кінофестивалю, артдиректор Андрій Халпахчі зазначив, що цьогорічна «Молодість» відбувалась у незвичних обставинах. Світова пандемія і карантин в Україні створювали дуже складну ситуацію для проведення такого масштабного кінофоруму, тому іноземні колеги багато разів перепитували: невже «Молодість» в Україні відбудеться у реальному режимі? Сьогодні ми вже сміливо стверджуємо: так, «Молодість» відбулась.

Але нові умови викликали потребу в новому креативі. Вперше в історії «Молодості» було використано поєднання проведення фестивалю у реальному часі з демонстрацією фільмів у онлайн режимі, що розширило глядацьку аудиторію.

На церемонії закриття фестивалю Андрій Халпахчі запросив усю команду, яка організовувала фестиваль, на сцену. Якщо відверто, мені приємно було бачити майже три десятки молодих дівчат і хлопців, яким на вигляд трохи більше двадцяти років. Новий генеральний директор фестивалю Іван Адамчук своєю сивою бородою тільки підкреслював юність команди і вдало ілюстрував тезу Андрія Халпахчі: «Головне завдання фестивалю — зберігати традиції і бути завжди молодим».

О.ГРЕСЬ