Життя прискорюється. Поява нових засобів зв’язку, сучасні технології, тотальна урбанізація і безліч інших маркерів 21-го століття не дають змоги пересічному громадянинові призупинити свій ритм і спокійно оцінити знакові віхи нашого минулого. Тож сьогодні ми вирішили нагадати про визначну подію у світі лотерей, адже майже 50 років тому, в жовтні 1970 року відбувся перший розіграш знаменитого ≪Спортлото≫.

УСПІШНИЙ СТАРТ

Розіграш відбувся у московському Будинку журналіста. Лототрон — спеціальний апарат, що визначає виграшні числа, у природі тоді ще не існував. Його створили у конструкторському бюро Академії наук Естонської РСР трохи згодом, у 1973 році. А в жовтні 1970-го школярка Маша Обухова вручну крутила тиражний барабан і витягала з нього кульки. Аматорам лотерей, що завжди дуже уважно ставляться до чисел, буде цікаво довідатися, що першою стала кулька під номером 30.

В УРСР перший розіграш відбувся на рік пізніше — у 1971 році, але досить швидко збори від продажу білетів лотереї вивели Україну на другу сходинку після Росії. У 1992 році ≪МСЛ» (Молодьспортлото) об’єднала всіх представників ≪Спортлото≫, що працювали на території незалежної України. Розігрувалося дві системи — 5 з 36 і 6 з 49. Остання була замінена в 1986 році на 6 з 45, що дозволило збільшити імовірність виграшу на 30%.

У СРСР ≪Спортлото≫ було справою державноїважливості З його допомогою голова спорткомітету СРСР Сергій Павлов планував зібрати гроші на проведення московської Олімпіади-80. Ідея виявилася досить успішною: доходи від ≪Спортлото≫ склали до 70% бюджету Олімпіади. Пізніше ці кошти йшли на розвиток масового спорту. А кошти були чималі: тільки у 1980 році виторг від реалізації білетів склав більше 466 мільйонів рублів. Це при тому, що один білет коштував усього 60 копійок. Половина доходів від продажу йшла на призовий фонд, а третина виділялася на потреби спорту. Наприклад, у Києві на доходи, отримані від лотереї, був реконструйований Центральний стадіон (нинішній НСК ≪Олімпійський≫), збудовані Школа вищої спортивної майстерності (легкоатлетичний манеж на Березняках) і тенісні корти на Повітрофлотському проспекті.

«СПОРТЛОТО» У КІНО

Після Олімпіади-80 увага до спортивної лотереї почала зменшуватись, доходи скоротились. Тоді було запропоновано хитрее маркетингове рішення — популяризувати лотерею зручним і доступним способом. Згодом на екрани країни вийшов фільм кращого комедіографа СРСР Леоніда Гайдая ≪Спортлото‑82≫. Картина стала лідером кінопрокату 1982 року, зібравши 55 мільйонів глядачів. Син сценариста Владлена Бахнова, який працював із Гайдаєм над найуспішнішими його фільмами, включно зі ≪Спортлото-82≫, Леонід Бахнов підтвердив, що картина про лотерею ≪звичайно ж, була соц. замовленням, але на якість фільму і його популярність це ніяк не вплинуло≫. ≪Спортлото‑2≫ — не перший у СРСР фільм, в якому було використано так званий продакт-плейсмент (прихована реклама). Але, безумовно, найвідоміший. Це зараз нікого не дивує, коли герої на екрані п’ють горілку відомого горілчаного бренду або обговорюють марки майонезу. А для 1982 року це був дуже несподіваний і сильний хід.

У фільмі сигарети ≪Прима≫ протиставляються ≪Мальборо≫, напій ≪Байкал≫ — ≪Пепсі-колі≫, а в одній зі сцен герой Борислава Брондукова прямо закликає: ≪Пийте ≪Хванчкару≫ — це легке, натуральне вино≫. До речі, така настирлива реклама викликала додатковий комічний ефект — дійсно, більшості глядачів хотілося палити ≪Мальборо≫, а не ≪Приму≫ за 16 копійок. Але всі поціновувачі тютюну знали, що купити ≪Мальборо≫ у торговельних мережах практично неможливо, хоча вартість американських цигарок і була вп’ятеро вища за ≪Приму≫ — 1 рубль. Втім, то вже деталі. А фільм дав чудовий результат: вже наступного, 1983 року продаж квитків ≪Спортлото≫ зріс удвічі.

«ЖИГУЛІ» — ДЖЕКПОТ СІМДЕСЯТИХ РОКІВ

За словами київського пенсіонера Анатолія Казимиренка, у 70-ті роки кожен розіграш ≪Спортлото≫ ставав подією. ≪Це було дуже захоплююче. Гра перетворювалася на ритуал. Тиражі друкувалися щотижня в газеті, і ми з нетерпінням чекали на кожен випуск, хвилювалися≫, — згадує Казимиренко. Анатолій Павлович і деякі його друзі об’єдналися і щотижня купували лотерейні квитки на свою невелику згуртовану компанію. У радянській лотереї не було системи джекпотів, натомість було багато невеликих виграшів — від 3 до 50 рублів. Чим більше купуєш квитків — тим більше шансів виграти. ≪Звичайно, виходило не завжди. Вкладені гроші поверталися в середньому через раз, а великі виграші — від 100 рублів і вище — випадали в середньому на 10–20 ігор. Виграш ми розподіляли нарівно на всіх учасників≫, — розповідає пенсіонер. Інша перевага лотереї ≪Спортлото≫ у СРСР полягала в тому, що розігрувалися не тільки гроші, але й дефіцитні товари — автомобілі, пилососи, килими. ≪Нашою мрією було виграти машину. Нові ≪Жигулі≫ коштували 5 тисяч рублів, але, навіть маючи такі гроші, потрібно було роками чекати своєї черги на покупку.

Якщо виграти машину, а потім її продати — можна було непогано заробити. Але ми авто так і не виграли≫, — журиться Казимиренко. Натомість киянці Ірині Гордієвській пощастило більше. В її родині історія про те, як у передмісті на вокзалі їй буквально нав’язали лотерейний квиток, стала сімейним переказом. ≪Він валявся без діла кілька тижнів, поки нам не спало на думку його перевірити. Я очам своїм не повірила — ми виграли машину! Добре, що ніхто не додумався викинути цей квиток≫, — згадує Гордієвська. Це було в середині 80‑х, авто відслужило 10 років і його продали, а на виручені гроші, додавши ще, родина купила новий автомобіль.

МАТЕМАТИЧНИЙ ПРОРАХУНОК

Чимало допитливих голів намагалися застосувати в лотереї статистику і математичний аналіз. Російський астроном, співробітник Інституту Космічних Досліджень РАН Денис Денисенко створив сайт, на якому зібрав дані розіграшів ≪Спортлото≫ 6 з 45 і 5 з 36 з найпершого в 1970 році. ≪Спортивно-числові лотереї цікавлять мене з погляду пошуку статистичних закономірностей. Зокрема, за аналізом підсумків тиражів лотереї ≪Спортлото≫ мені вдалося визначити ≪складні≫ номери — ті, що інші гравці закреслюють у середньому рідше за інші≫, — розповів Денисенко. Щоправда, аналіз статистики не приніс Денисенку виграшу — йому не вдалося вгадати навіть 5 чисел у 6 з 45, не кажучи вже про джекпот. ≪Найбільшим моїм виграшем були вгадані 4 числа в 21-му тиражі ≪Гослото≫ 6 з 45, коли я в двох білетах виграв по 4702 рублі при вартості однієї комбінації 20 рублів≫, — зізнався астроном.

Доктор фізико-математичних наук Петро Задерей не бачить у цьому нічого дивного. ≪Не думаю, що в якій-небудь системі гри в лотерею є логіка. Теорія імовірності говорить, що число, що випадає на лототроні — це випадкова величина, що не піддається математичному аналізу. Імовірність того, що ви вгадаєте 5 комбінацій цифр із 36, дорівнює нуль цілим п’яти десятимільйонним. Інакше кажучи, шанс зірвати джекпот є в одного гравця з 5 мільйонів. І ніяких закономірностей тут бути не може, тільки випадок≫, — вважає професор Задерей. Але він все ж припускає, що особливо щасливі гравці можуть бути наділені якимось особливим даром на зразок передбачення, що не піддається науковому поясненню. Аби переконатися у такому висновку, радимо переглянути архів нашого видання (≪Азарт≫ щомісяця друкує розповіді про успішних лотерейних гравців) і перечитати життєпис щасливчиків, котрим вдалося зірвати джекпот тричі й більше.

АСТРОЛОГІЧНА СТАТИСТИКА

На відміну від математиків і астрономів, астрологи вже знайшли відповіді на всі питання. Астролог древньоарійської традиції Влад Росс розповів, кому найчастіше таланить у лотереї. ≪За статистикою, що я веду, найбільші щасливчики — Козероги і Діви. Це найпрагматичніші знаки Зодіаку, які вміють прорахувати потрібні комбінації чисел. Майже не щастить в лотереї Ракам і Рибам — у них гарна інтуїція, що необхідна гравцеві, але вони бояться ризикувати. Тому виграш дістається більш ризикованим Водоліям та Левам≫, — вважає астролог. На його думку, найкраще купувати квитки в числа, що у сумі дають 8: 8-го, 17-го (1+7) або 26-го (2+6) числа. А от у числа із 7 гравцям не щастить. ≪Саме тому виробники ігрових автоматів прикрашають їх числом 777≫, — упевнений Росс.

БЕЗ РІЗКИХ РУХІВ

А що робити, коли на вас звалилося несподіване багатство? Психологи радять перечекати, поки пройде ейфорія від виграшу. ≪Важливо зрозуміти, що гроші самі собою не приносять щастя — навпаки, можуть принести цілком конкретні непередбачувані неприємності. Грубо кажучи, людина в такій ситуації переживає сильний стрес і втрачає адекватність сприйняття, чим нерідко користуються шахраї. Тому уважніше стежте за своїм оточенням і спробуйте на час забути, що ви зненацька розбагатіли. А коли ейфорія мине — тоді вже вирішуйте, що вам робити з виграшем≫, — радить Катерина Трощенко, фахівець Психологічного центру ALTERA. Головне в такій ситуації — продовжувати вести звичний спосіб життя. Психологи рекомендують у жодному разі не звільнятися з роботи, продовжувати ставити перед собою реальні цілі, ретельніше стежити за своїми думками і вчинками, нормально харчуватися і більше спати — так ви набагато швидше і легше здолаєте стрес. Як наголошують психологи, завжди треба пам’ятати, що на виграші життя не починається і не закінчується. З огляду на ці рекомендації не можемо не пригадати наші інтерв’ю з деякими переможцями ≪Лото-Забава≫ і ≪МЕГАЛОТ≫. Практично всі щасливі володарі джекпотів показали себе напрочуд цілеспрямованими і врівноваженими людьми, котрі мають ясну мету і бачать шляхи, якими будуть до неї рухатись. Хочеться сподіватись, що саме поради газети ≪Азарт від МСЛ≫ допомагають їм приймати виважені рішення і готуватись до нових перемог.

У тексті використано публікацію газети «Сегодня».