Виявляється, успіх і удача мають несклад­ну математичну формулу. Її вивів професор університету міста Хартфордшир (Велика Британія) Річард Вайсман. Причому він не просто склав абстрактну формулу успіху, але й зміг підкріпити її практичними доказами. «Фактор удачі» — саме так нази­вається наукова праця, опублікована Вайсманом. Довгі роки він шукав відповідь на одвічне питання, чому одним вдається залу­чити удачу, а інші все життя залишаються невдахами? Професор провів колосальне дослідження, результати якого зміцнив ря­дом експериментів.

На стартовому етапі проекту (в 1994 році) вчений дав оголошення в місцевій газеті, в якому запросив до співпраці добровольців у віці від 18 до 84 років, які вважають себе щасливчиками і невдахами. Всього набра­лося близько 400 осіб, приблизно порівну тих та інших. Протягом 10 років вони по­винні бути проходити інтерв’ювання, вести щоденники, заповнювати різні анкети, від­повідати на питання IQ-тестів, брати участь у дослідах. Наприклад, якось випробуваним роздали один і той же випуск газети, в яко­му потрібно було порахувати всі фотогра­фії. Ті, хто відносили себе до везунчиків, впоралися із завданням за пару хвилин, а невдахам знадобилося значно більше часу. Секрет досвіду полягав у тому, що вже на другій сторінці видання було велике ого­лошення: «У цій газеті — 43 фотографії». Оскільки саме оголошення не супроводжу­валося фото, невдахи навіть не звернули на нього уваги й ретельно продовжували ви­конувати поставлене перед ними завдання. А «везунчики» відразу знайшли підказку.

«Щасливі люди дивляться на світ широко відкритими очима, вони не пропускають щасливих випадковостей. А невдахи зазви­чай занурені в свої турботи і не помічають нічого «зайвого», — пояснив у своїй нау­ковій статті професор Вайсман. Крім того, щасливчики товариські, вони не бояться зміни місць і нових знайомств, що згодом часто виявляються їм корисними. Люди, які вважають себе невдахами, навпаки, на­магаються закритися від зовнішнього світу і жити в існуючих рамках.

ЯК ЗАЛУЧИТИ УДАЧУ?

Отже, формула успіху, складена в резуль­таті десятирічної роботи, виглядає наступ­ним чином: «У = З + Х + С». Основні скла­дові успіху («У»): здоров’я («З») людини, її характер («Х») і самоповага («С») в сукуп­ності з почуттям гумору. Виходить, основні задатки «фортуни» закладені в людині від народження? Річард Вайсман упевнений, що «невдаха» — це не вирок, людині під силу змінити ситуацію і стати щасливим.

Для цього вчений розробив спеціальну техніку саморозвитку, яка допомагає залу­чити удачу. Необхідно дотримуватися чоти­рьох простих правил:

  • Звертати увагу на все, що відбувається навколо, навчитися помічати знаки долі й використовувати щасливий випадок.
  • Розвивати інтуїцію, довіряти «внутріш­ньому голосу».
  • Думати про хороше: гнати від себе по­гані думки і налаштовуватися на позитив.
  • Навчитися радіти життю в будь-яких, навіть найскладніших, ситуаціях.

Уміння шукати позитивні моменти навіть у неприємних ситуаціях — запорука успіху. Психологи давно виявили, що деякі люди в скрутну хвилину здатні не концентрува­тися на неприємності, а думати, що могло бути й гірше. Така особливість психіки до­помагає «пом’якшити удар» і відчути себе щасливим. Це підтвердили «щасливчики» і «невдахи» професора Вайсмана. Вони по-різному оцінили ситуацію, якби опини­лися заручниками при пограбуванні банку і отримали поранення в руку. Перші вважа­ли, що це — везіння, так як могли б взагалі загинути. Другі вирішили, що це — велика невдача, бо поранення могло б і не бути вза­галі.

ЛИХА ДОЛЯ ЧИ УДАЧА — КОЖЕН ВИРІШУЄ САМ

Дослідження британців довели, що «ве­зіння», «удача», «успіх» — поняття суб’єк­тивні. Індивід сам визначає, хто він: ща­сливчик, або невдаха. Наука підтвердила, що багато чого залежить від настрою лю­дини і його сприйняття навколишньої дійс­ності. Яскравий приклад — 54‑річний Джон Лін із Великобританії. Його називають най­невдалішим жителем країни. За своє життя він примудрився потрапити у 20 нещасних випадків. Будучи зовсім маленьким, Джон серйозно постраждав, випавши з коляски, потім звалився з коня, потрапив під маши­ну. У підлітковому віці — отримав перело­ми, впавши з дерева. А коли повертався з лі­карні, де лікувався після цього падіння, його автобус потрапив у аварію і хлопець знову опинився на лікарняному ліжку. У зрілому віці Лін ще тричі потрапляв у аварії. Крім того, його постійно переслідують природ­ні катаклізми: наприклад, обвал каменів або блискавка, яка двічі вдаряла його, хоча шанс навіть одного попадання блискавки в людину, за підрахунками Національної погодної служби США, всього 1 до 600 000.

Однак ставитися до такого списку непри­ємностей можна по-різному. Адже в кожно­му з нещасних випадків будь-яка інша лю­дина могла б просто загинути, а Джон Лін завжди виживав. Тож, можливо, це не злий рок, а навпаки — везіння? «Пояснити, чому все це зі мною відбувається, ніяк не можу, — поділився зі журналістами Джон. — Але кожного разу радію, що залишився живий».

Саме так сприймати будь-які невдачі ра­дить і Річард Вайсман. Головне — налаш­туватися на позитив. Таким чином, якщо, вирішивши випробувати удачу і купити лотерейні квитки, людина буде думати, що йому ніколи не пощастить, то удача йому не посміхнеться. А якщо вірити в перемогу і продовжувати регулярно грати в лотерею навіть після кількох безрезультатних тира­жів, обов’язково вийде виграти мільйон!