Перемога в лотереї може стати удачею. Але це залежить від того, чи зуміють переможці розпорядитися несподіваною щедрістю, щоб домогтися фінансової безпеки. Коли Алькар і Кармен Кастеллано виграли 141 мільйон доларів у Каліфорнії більше десяти років тому, їм пощастило, що поруч опинився фінансовий фахівець, який міг дати кваліфіковану пораду. І перша річ, про яку вони дізналися, це вміння сказати «ні». Після перемоги в 2001 люди постійно дзвонили їм у Сан-Хосе, багато хто навіть приходив особисто, щоб спробувати переконати їх позичити або просто дати гроші. Були такі спроби і з боку знайомих, як згадує пан Кастеллано, один із них попросив у нього особистий кредит. «Це не наша мета, — швидко відповів він. — Ми цього не робимо». Через кілька місяців після перемоги подружжю довелося купити більш відокремлений будинок, тому що в колишньому вони не відчували себе в безпеці. Як жартує сам Кастеллано, вони зробили це тому, що «Ягуар», який він купив своїй дружині, виявився занадто недоречним у їхньому старому районі. Пара дійсно зробила якісь великі витрати, такі як нові автомобілі, але швидко визначила свої пріоритети, в числі яких допомога громадським організаціям.

Переможці можуть отримувати радість від достатку на початку, але вони ж часто мають справу з непередбаченим стресом. Психолог Стівен Гольдбарт придумав термін — раптовий синдром багатства, щоб описати симптоми, які включають в себе почуття ізольованості від друзів, почуття провини за удачу і страх втратити знову отримані гроші. Люди, які виграли в лотерею, стикаються із ситуацією, коли їхній фінансовий статус радикально змінюється. Екстравагантні витрати, погані інвестиції та інші небезпеки, пов’язані з великими грошима, досить поширені, тому більшість лотерей США радять переможцям брати професійні бухгалтерські та фінансові консультації. «Ніхто не вчить нас, що робити з великою сумою грошей, — каже Джон Хагерті, представник лотереї Вірджинії. — Ми даємо тим, хто виграв суму $100 000 і вище, відео та пакет інформаційних матеріалів, щоб допомогти підготуватися до нового життя».

Мішель і Роберт Сазерленд з Орегона, які виграли 7 мільйонів доларів у лотереї штату, свого часу втратили частину пенсійних заощаджень у результаті економічної кризи 2008 року, а потім втратили ще більше грошей, коли відкрили ресторан. Місцева економіка зайшла в глухий кут, їм довелося закрити бізнес. Пара вибрала одноразову виплату лотерейного виграшу і звернулася до фінансового консультанта, якого вони знали. Вони купили «хороший, комфортабельний будинок, але не особняк» за межами Спрінгфілда, штат Орегон. У кінцевому підсумку вони змогли витратити трохи грошей на свою сім’ю і створити значні фонди для навчання в коледжі своїх трьох онуків. «Дуже легко впасти в бажання купити все, що захочеш, — каже Мішель. — Але ми хочемо зберегти все так, як зараз». «Немає єдиного способу поведінки, коли ви виграєте», — каже 32‑річна Аманда Спіллер, яка у вересні 2015 отримала в лотереї Вірджинії 1 мільйон доларів. Її 7‑річна дочка хотіла купити вертоліт і яхту, розповіла міс Спіллер, але вона зі сміхом повернула її на землю. Пані Спіллер вибрала одноразову виплату, яка склала 688 000 доларів до сплати податків. Вона погасила студентську позику, інвестувала у взаємний фонд, а також пустила частину грошей на деякі зі своїх захоплень, одне з яких — особистий сайт. «У мене зараз безперечно краща якість життя, — говорить вона. — Раніше я ні разу не літала літаком, тому після виграшу я багато подорожувала і брала із собою доньку, щоб показати ті місця, в які вона сама не змогла б потрапити». Аманда не відмовилася від ідеї виграти знову. «Я все ще граю в лотерею щотижня. У минулому році я виграла 2 000 доларів, і я впевнена, що знову зможу перемогти, тому щотижня витрачаю на лотерею близько $30.

Переможці, які отримали багатомільйонні призи, такі як Кастеллано, розподіляють частину свого виграшу через фонди. 16 років тому вони заснували сімейний фонд Кастеллано, щоб допомогти латиноамериканським організаціям. Протягом декількох років 78‑річна Кармен Кастеллано, яка до цього працювала адміністративним секретарем у муніципальному коледжі, читала і оцінювала кожну заявку на фінансування. «Я склала список організацій, як тільки Ел повідомив мені, що ми виграли, — каже вона. — До грудня я виписала перший чек». Пара дізналася більше про філантропію, відвідуючи конференції та консультуючись з основними донорами, а також найняла консультанта. Основну увагу вони приділяють мистецтву та освіті, а також питанням лідерства та різноманітності. «Це не означає, що ми не повеселилися, — говорить Кармен. -У нас було велике свято на честь нашої 50‑ї річниці весілля. Коли ми виграли, у нас з’явилися кошти, щоб допомагати іншим, але це не змінило нас самих. У нас все ще ті ж друзі, що і раніше, — продовжила вона. — Фонд допоміг нам розвинути наші ідеї витрат, а також нашу інтуїцію в тому, як поводитися з людьми, яких ми не знаємо». 56‑річний Майкл Моріарті, колишній бармен із Бронкса, сказав, що використовував свої непередбачені доходи, щоб «побудувати своє маленьке королівство». Він виграв 7 мільйонів доларів у цьому році в лотереї Нью-Йорка і купив нерухомість у Флориді для своєї сім’ї (у нього три дочки). «Я люблю Флориду, бо це невимушений спосіб життя, і я хотів чогось, що могло бути не тільки інвестицією, а також використовувалося б і сім’єю. Я думаю, що власна нерухомість — це хороша інвестиція». Він віддав 100 000 доларів своєму місцевому клубу Boys & Girls, де його брат був президентом, а також запропонував своїм дочкам вибрати подарунки. Сам він купив собі новий джип, новий Harley-Davidson і недорогий човен.

За матеріалами — nytimes.com