Едвард Путман (Edward Putman), який пред’явив у 2009 році фальшивий лотерейний квиток і отримав 2,5 млн. фунтів стерлінгів, таки був засуджений за шахрайство і потрапив до в’язниці на 9 років. До слова, це не перше його правопорушення, раніше він вже двічі був покараний — за насильство і шахрайство.

ПІДОЗРА Є, А ДОКАЗІВ НЕМАЄ

Свого часу переможець відразу викликав підозру у поліції, та протягом шести років правоохоронці не могли знайти протии нього доказів. Все змінилося після того, як в поліцію звернувся родич Джайлза Ніббса — колишнього співробітника національної лотереї, який потім покінчив із собою. Саме він розкрив поліцейським схему, завдяки якій Путман став переможцем.

Джайлз Ніббс працював у департаменті безпеки Camelot Group і мав доступ до закритої інформації. До всього іншого, він часто затримувався допізна і його дії ніхто не контролював. Саме Ніббс дізнався про існування великого незатребуваного виграшу (2,5 млн.) у якого завершувався термін видачі. Зрозуміло, що сам він отримати виграш не міг, саме тому йому знадобився спільник.

Злочин, можливо, залишився б нерозкритим, якби Едвард Путман виконав свої зобов’язання і розділив отримані обманним шляхом гроші з Ніббсом. Але, мабуть, зіграла свою роль звичайна жадібність: Едвард виділив приятелеві не половину виграшу, а всього 280 тисяч фунтів, і трохи пізніше ще 50 000.

Після такого результату Джайлз все більше і більше накручував себе, вважаючи, що він отримав занадто мало. «Хоча Ніббс отримав частину доходу від виграшу в лотереї від Путмана, він не відчував, що отримав справедливу частку, і його це підвело. Він вважав, що з ним обійшлися несправедливо. У червні 2015 року це почуття досягло апогею.

Тоді він пішов до Путмана, і вони посварилися», — розповів адвокат. Щоб позбутися спільника, Путман висунув проти нього звинувачення у крадіжці зі зломом, шантажі та матеріальних збитках, в результаті чого Ніббса заарештували. Аби не сідати до в’язниці, і страждаючи від того, що шахрайство випливе назовні, Джайлз наклав на себе руки. Саме його смерть стала відправною точкою для розслідування.

ЯК ПІДРОБИТИ КВИТОК

Для того, аби отримати гроші за схемою, розробленою Ніббсом, потрібно небагато — великий незатребуваний виграш, який ніхто не отримав, і квиток, який можна було б пред’явити. Доступ до інформації про виграші Джайлз мав. А квиток … цілком можна було роздрукувати!

Ніббс, використовуючи своє службове становище, створив 100 квитків, що містять необхідні виграшні номери з усіма можливими комбінаціями двозначного номера, який не був збережений (або не відбивався в цілях безпеки?) В інформаційній базі лотерейної компанії приятелі вирішили діяти обережно, і в міру того, як термін пред’явлення виграшного білета наближався, Путман відвідав 29 різних магазинів, кожен раз надаючи різні квитки, перш ніж потрібний ідентифікаційний номер знайшовся.

28 серпня 2009 року Путман представив правильний код у магазині в Хай-Уіком (місто на південному сході Англії, в графстві Бакінгемшир, на відстані 47 км на захід від Лондона). Завдяки тому, що справжній переможець так і не з’явився (і, відповідно, не пред’явив оригінал квитка), виграш був виплачений Едварду Путману.

Районний прокурор Тапас Надараджа із CPS сказав: «Едвард Путман обдурив операторів Національної лотереї своїм «виграшним» квитком і став мільйонером, але цю брехню розплутала трагічна смерть його спільника, з яким він не був готовий ділитися грошима. Ми використовували облікові записи друзів Ніббса, а також документальні підтвердження його телефонних і фінансових транзакцій, щоб створити переконливу справу проти Путмана.

Це було ще більше підкріплено безперечними доказами, наданими експертом із наукової експертизи сумнівних документів. Він виявив істотні відмінності між печаткою на справжніх квитках і печаткою на квитку Путмана, довівши, що його квиток не був справжнім».

РОЗПЛАТА

Головне, що можна винести із цієї історії — це проста думка: якщо виграшного квитка не існує (ніхто не приніс його на експертизу), то ніщо не заважає співробітникам із високим рівнем доступу надрукувати його самостійно. «Ви не можете управляти лотереєю, але ви можете підробити квиток. І ніщо не заважає зробити це знову», — сказав із цього приводу анонімний співробітник Camelot Group.

Втім, оператор лотереї повідомляє, що необхідні висновки з події були зроблені: представник Camelot заявив, що це був «унікальний, разовий інцидент, що стався більше десяти років тому. Він додав: «У той час були деякі слабкі місця в деяких специфічних засобах контролю, що відносяться до цього інциденту, і ми дуже шкодуємо про це. З того часу ми значно посилили безпеку процесів і абсолютно впевнені, що інцидент такого роду не може відбутися сьогодні».

У 2016 році Комісія з азартних ігор оштрафувала Камелот на 3 мільйони фунтів стерлінгів за порушення ліцензії на управління базами даних, недостатність перевірки пред’явленого квитка на справжність. Штраф пішов на добрі справи і проекти. Що стосується Путмана, то він отримав 9 років.

Як сказав Сем Ханна, головний детектив-інспектор підрозділу по шахрайству і кіберзлочинності поліції Хартфордшира: «Вирок, винесений суддею, відображає серйозний характер злочину, а також кількість часу і ресурсів, які потрібні були для розслідування і передачі цієї справи до суду.

Путман незаконно отримав велику суму грошей, на яку не мав права, і ми передамо цю справу до Східно-регіональної групи спеціальних операцій (ERSOU) відповідно до Закону про доходи від злочинів, щоб конфіскувати його активи і повернути якомога більшу частину грошей».