Давно минули часи, коли нашу електронну пошту завалювали потоки листів, що поздоровляють «щасливих володарів величезного виграшу в лотерею». Але сама ця афера з переліку шахрайських діянь не зникла. Вона заснована на крадіжці грошей з банківських рахунків надто довірливих людей. Шахраї, згідно з вимогами часу, змінили лише форму обману громадян, залишивши колишнім її зміст. Поліція регулярно проводить профілактичну роботу, аби роз’яснити, що ні в якому разі не можна відкривати електронні листи, що надійшли від незнайомих відправників і обіцяють грандіозні прибутки. Люди, які довірилися привабливим пропозиціям, поплатилися зломом свого банківського рахунку і на своєму гіркому досвіді зрозуміли, що мають справу з небезпечними шахраями.

Тепер, із поширенням соціальних мереж, користувачі яких обмінюються приватною інформацією, вийти на контактні дані потенційної жертви не складає труднощів. Пройдисвіти змінили лише тактику дій — нині повідомлення про виграш приходять по SMS, WhatsApp або на особисту переписку в Facebook. Мелодійний сигнал телефону дає знати про надходження нового повідомлення, яке, на відміну від електронного листа, не несе ніякої небезпеки. Доброзичливе, а часом і сердечне звернення, яке починається словами: «Дорогий переможцю, вітаємо!» А далі повідомляється власникові телефону, що його номер потрапив у фінальний розіграш однієї відомої лотереї, і його виграш 200 тис. євро. Тому «переможця» просять зв’язатися з оператором за вказаною нижче адресою електронної пошти, щоб узгодити отримання виграшу. Можливо, аналогічні повідомлення прийшли вашим знайомим, сусідам, родичам. Здавалося б, хто ж при здоровому розумі буде надавати стороннім настільки конфіденційну інформацію? Ось на цю рису характеру — жадібність, властиву деяким із нас, а також наївну віру в чудеса і розраховують шахраї, котрі відправляють на день по 200–300 подібних повідомлень. Багато хто ставиться до них саркастично, але деякі вірять, що фортуна, нарешті, повернулася до них обличчям. Інакше поліція не проводила б таку масштабну профілактичну і слідчу роботу. В ході переписки «щасливчика» з «менеджером лотереї» «щасливчика» доводять до відома, що для перекладу виграної суми потрібно виконати ряд нотаріальних формальностей. «Переможця» просять перевести по системі Western Union незначну в порівнянні з виграшем суму (від 100 до 200 євро) за вказаною адресою. Тверезомисляча людина відразу ж задумається, що за послуги, чому таким конспіративних шляхом і без офіційного повідомлення? А ось наївні люди побіжать платити. Платять раз, другий, третій … Час іде, рахунок на послуги переказу надзвичайного виграшу зростає, а сам виграш плаває десь у паралельному світі. Перелік нескінченний: послуги нотаріуса, консультації адвокатів, оформлення перекладу, занесення до реєстру … Все це триває до тих пір, доки легковірні люди готові платити. При цьому, зверніть увагу, практично всі проведені таким чином лотереї знаходяться за межами Європейського союзу. Власне, цією обставиною «менеджер» і пояснює всю складність переказу виграшу на рахунок так званого «переможця».

РОЗКРУЧЕНІ БРЕНДИ

Щоб у «переможця» не залишалося сумнівів, шахраї представляються менеджерами відомих компаній, які проводять розіграші. Компаніям відомі ці трюки, але вони нічого не можуть вдіяти. Всі афери націлені не тільки на спустошення гаманців жертв, але і на отримання їх приватної інформації: адреси, номера банківського рахунку, місця роботи, імен членів сім’ї … Чим більше інформації отримує злочинець, тим легше тримати жертву «на гачку». Часто використовується прийом, що стосується чоловіків (тут вже не обходиться без здобутих із соціальних мереж відвертих відомостей). З певного номера телефону добре поставлений голос, який представився помічником прокурора, повідомляє, що дружина абонента брала участь у нелегальному розіграші, який порушує міжнародну конвенцію про лотереї. Вона взята на гарячому, проти неї порушено кримінальну справу, штраф становить 10 тис. євро. Сплатити його потрібно негайно, інакше загрожує позбавлення волі. Не виключено, що у власника телефону немає дружини або ж вона знаходиться тут же поруч і він може спростувати компрометуючі її відомості. Телефон відразу дасть відбій, а під приціл потрапляє наступний клієнт. З тисячі тих, хто потрапив під «обстріл», двоє погодяться з пропозицією «помічника прокурора», знаючи, що у них самих совість не чиста. І врахуйте, 10 тис. — це тільки початок. Варто налякати людину проявити слабкість, як тут же знайдеться наступний привід для компромату.

Особливо небезпечними є трюки з фіктивними виграшами в соціальних мережах, наймасовішою з яких нині є Facebook. Ви отримуєте повідомлення по месенджеру, що одна з відомих автомобільних компаній проводить розіграш автомобіля вартістю в 40 тис. євро, і для участі в ній потрібно зареєструватися із зазначенням вашого логіна і пароля, пройшовши за наведеним далі посиланням. Ваш аккаунт благополучно зламують, а шахраї отримують доступ до стрічки ваших друзів, яким уже від вашого імені проводиться масова спам-розсилка. Як переконатися в тому, що отримане повідомлення — фейк? Це дуже легко перевірити: зайдіть на сайт компанії або ло- терейного розіграшу, від імені яких із вами вступають у контакт. На сайті повинен бути анонс про захід. Або шукайте контактний телефон, формуляр чи інший спосіб зв’язку, вказаний на сайті. Менеджер по роботі з населенням вперше чує про оголошену акцію? Блокуйте телефон відправника або аккаунт контактної особи на Facebook і знайте — ви щасливо відбулися. Запам’ятайте! Жодна зареєстрована лотерея не вимагає додаткові витрати на оформлення та переказ виграної суми.