Коли клієнт привіз квиток Кено в магазин Nick’s у селищі Клінтон (США, штат Мічиган), продавець Дон Калло перевірив його на лотерейному терміналі, оголосив, що той програв, і розірвав навпіл. Через деякий час Лінда Калло, дружина оператора магазину пред’явила до лотерейного бюро Мічигану розірваний квиток, щоб отримати виграш $2 517.

Такий квиток викликав підозру в лотерейних чиновників, вони провели розслідування, підняли записи з камер спостереження і з’ясували, що Калло не купувала квиток. «Було з’ясовано, що квиток куплений клієнтом, якому містер Калло повідомив, що він не є виграшним, після чого розірвав сам квиток», — так описано те, що трапилося, в лотерейних облікових записах, отриманих пресою відповідно до Закону про свободу інформації в Мічигані.

Штат призупинив магазину лотерейну ліцензію на два тижні (це було в 2016) і встановив для нього випробувальний термін, протягом якого Дону Калло не дозволено користуватись лотерейним терміналом. Більшість таких випадків відбувається в результаті того, що роздрібні торговці із запізненням перераховують оператору гроші від продажу лотерейних квитків. Лотерея штату Мічиган в останньому фінансовому році встановила рекорд продажів — 3,3 млрд. доларів, і перерахувала до Фонду державної допомоги штату 920 млн. доларів.

Ще одна серйозна проблема — заборонена практика, відома як «дисконтування» — коли роздрібні торговці викуповують у гравців виграшні квитки за зниженою ціною, бо деякі з них не хочуть віддавати частину виграшу на сплату податків. Лише незначна частина ліцензій припиняється в результаті виявленого обману гравців, подібного до того, в якому звинувачується Калло. «Це дійсно відхилення від норми, — сказав Джефф Холіфілд, представник Мічиганської лотереї. — Наші роздрібні торговці… дійсно зосереджені, як і ми, на тому, щоб клієнти залишилися задоволені», — каже він.

Тим не менше, навіть кілька інцидентів можуть підірвати довіру гравця, необхідну для успіху лотереї. Як і інші штати, Мічиган докладає значних зусиль для забезпечення дисциплінованості поганих операторів, а при необхідності і їх виключення. У роздрібних торговців є сильні стимули, щоб зберегти свої ліцензії. 6% комісійних, виплачених рітейлерам за продаж лотерейних квитків, досягли в поточному фінансовому році рекордної суми — 248 млн. доларів. Крім цього вони отримують 2% комісійних за викуп виграшних квитків (мова йде про суми до $600).

У цьому році в Батл-Крік (місто в графстві Калхун) чиновники виявили, що менеджер магазину Capital One Gas Сінгх Готра розчищав крихітні ділянки закритого ігрового поля моментальних лотерей, щоб визначити, чи є в них виграш. Квитки без виграшу він продавав клієнтам, ті ж, у яких приз був, імовірно залишав для того, щоб купити самому або за допомогою партнера. Готра, який є родичем оператора Capital One Gas Харпала Сінгха, пред’явлено кримінальне обвинувачення в шахрайстві з лотерейним квитком (за цим злочином загрожує до 5 років), тепер він чекає на попереднє слухання справи. «Це незвичайний випадок, — сказав прокурор округу Калхун Девід Гілберт. — Я працюю з 1988 року і це перший випадок, коли я бачу торговця, який подібним чином маніпулює з квитками».

Чиновники спочатку призупинили лотерейну ліцензію для Capital One Gas на один тиждень і встановили для магазину випробувальний термін на два роки. Але після того, як власник магазину став проти відсторонення Готра, що було однією з умов випробувального терміну, чиновники лотереї зробили рідкісний крок, скасувавши ліцензію Capital One Gas для цього магазину і призупинивши на тиждень дозвіл для семи інших торгових точок, що належать Сінгху або його дружині в Батл-Крік і найближчих містах.

«Поведінка пана Готра — надзвичайно серйозне питання, яке негативно впливає на чесність та цілісність лотерейних ігор, пропонованих Бюро», — писала Картер Сінгху. Що стосується Дона Калло з Nick’s Party, то він повідомив лотерейним чиновникам, що був без окулярів і тому зробив помилку, повідомивши покупцеві, що квиток є програшним. Після того, як Калло зізнався, що не купував квиток, він допоміг лотерейним чиновникам знайти законного переможця, звичайного клієнта, який не наполягав на обвинуваченні торговця. Адвокат, який представляв магазин у цій справі, сказав, що не заперечує порушення, але хотів домогтися зниження штрафу, правда, безуспішно. «Це, на мій погляд, хороші громадяни — дуже працьовиті люди, — сказав він про Калло і його дружину. — Можливо, це була випадкова помилка».

Ще 20 роздрібних торговців були відсторонені за участь у схемах дисконтування або за переведення в готівку великої кількості квитків, що теж викликало підозру. Це велика проблема, бо при виплатах лотерейних призів від $1000 і більше бюро повинно вилучати з виграшу будь-яку обов’язкову заборгованість. Переможці, які знають, що частина їх виграшу повинна піти на погашення подібних заборгованостей, іноді звертаються до роздрібних торговців, щоб збути їм призові квитки за зниженою ціною. Це називається

дисконтуванням, і рітейлери знають, що це суперечить правилам лотереї. У цьому році в Детройті провели кампанію по боротьбі з дисконтуванням, використовуючи пастку — фальшивий квиток Daily 4, запрограмований на відображення виграшу $5000. 10 продавців погодилися купити квиток із дисконтом. Кожному з них була на тиждень припинена ліцензія на продаж лотерей, а також визначено випробувальний термін 2 роки.

Крім підпільних методів бюро використовує й інші, наприклад, правило 20/20, згідно з яким у будь-який час, коли магазин викуповує 20 квитків із виграшем (від $600) на загальну суму понад 20 000 доларів, то починається розслідування можливого дисконтування. Ліцензії також можуть бути припинені або скасовані, якщо продавець визнаний винним у скоєнні злочину, за винятком порушень правил дорожнього руху.

За матеріалами — freep.com