ЛІТАК ЗАМІНИЛИ ГРОШИМА

У Мексиці розіграли найочікуванішу лотерею цього року. Правда, приз виявився зовсім не тим, який пропонувався спочатку. Глава держави Андрес Мануель Лопес Обрадор хотів віддати переможцю президентський літак, але в підсумку влада усвідомила, що це нереально, і нагорода була замінена грошовим еквівалентом. У результаті було розіграно 100 призів по 20 мільйонів песо кожен (близько 1 мільйона доларів).

За долею лайнера Boeing 787 Dreamliner стежив увесь світ. Літак у компанії-виробника замовив за 218 мільйонів доларів ще в 2012 році президент Феліпе Кальдерон, проте він сам так і не зміг їм скористатися. Судно було поставлено в Мексику лише через чотири роки, коли при владі перебував уже Енріке Пенья Ньєто. Нинішній глава держави Андрес Мануель Лопес Обрадор порахував президентський лайнер занадто розкішним для такої бідної країни, як Мексика. У літаку є кілька спалень, конференц-зал і навіть міні-сауна.

Ідею продажу лайнера Лопес Обрадор використовував ще під час передвиборної кампанії. Після вступу на посаду в грудні 2018 року глава держави відправив літак в ангар у місті Вікторвіллі, штат Каліфорнія, і почав шукати для нього покупця. Однак ніхто так і не зміг зібрати 130 мільйонів доларів, які просила за повітряне судно влада Мексики.

А коли у 2019 році видатки на його технічне обслуговування перевищили 1,6 мільйона доларів, Лопес Обрадор прийняв рішення повернути лайнер у Мексику, щоб знайти інші шляхи позбавлення від літака. Розглядалася можливість передачі судна владі США в обмін на медичне обладнання для державних лікарень. Але, врешті-решт, влада країни вирішила розіграти Boeing 787 в лотерею. Для цього випустили 6 мільйонів квитків вартістю близько 500 песо (25 доларів). До речі, це досить висока ціна для мексиканців, у 2018 році середня сім’я заробляла тільки 16,5 тисячі песо на місяць (825 доларів). Передбачалося, що після вирахування всіх організаційних витрат до держбюджету надійде близько 133 мільйонів доларів. За ці гроші влада Мексики була готова не тільки передати літак щасливчику, що виграв його, але також протягом року безкоштовно надавати послуги з обслуговування лайнера. А отримані кошти Лопес Обрадор мав намір направити на соціальні програми, інвестувати в системи охорони здоров’я.

Однак сама ідея розіграшу літака викликала суперечки всередині країни. Навіщо простому громадянину такий лайнер? Де його тримати і як обслуговувати? В результаті влада усвідомила нереальність такого розіграшу й замінили приз грошима, еквівалентними поточній вартості повітряного судна. 100 виграшних комбінацій стали відомі 15 вересня.

Варто відзначити, що жителі Мексики не проявили інтересу до цієї лотереї. Станом на 12 серпня, була продана лише третина квитків. Через низький попит влада країни намагалися різними способами зацікавити бізнесменів. Близько мільйона квитків закупив Інститут здоров’я і добробуту, щоб розподілити їх між лікарнями. Якщо вони виявляться серед переможців, то зможуть закупити нове обладнання, засоби захисту. Прості мексиканці розкритикували такий підхід. Так чи інакше, влада домоглася того, що до 11 вересня було продано майже 70 відсотків квитків (4,2 мільйона на загальну суму в 105 мільйонів доларів).

Як заявили в уряді Мексики, якщо який не будь із виграшних номерів не був проданий, приз буде направлено до Інституту здоров’я та добробуту. Втім, 5 мільйонів доларів, отриманих від проведення лотереї, він і так отримає (правда, якщо розподілити цю суму по всім державним лікарням, кожна отримає лише по 5 тисяч доларів). Як зазначає агентство EFE, літак, заради якого і була затіяна ця лотерея, як і раніше, буде стояти на військовій авіабазі в Мехіко.