Лотерейний бізнес Таджикистану регулюється «Порядком проведення лотерей в Республіці Таджикистан» від 3 липня 2002 року. Є ще Закон «Про ліцензування окремих видів діяльності», в яких серед іншого згадується і лото. І ст. 240 КК, де прописано покарання за організацію або утримання казино, ігрових столів і автоматів з грошовим виграшем, але там не вказані лотереї. Офіційну інформацію про вік, з якого можна брати участь в лотереях на офіційних ресурсах знайти складно. Єдина сторінка в мережі, де порушується тема віку і азартних ігор в країні, — це інтерв’ю з менеджером з маркетингу організації «Лото Спорт», опубліковане на сайті Громадської Організації

«Рука об руку». Якщо вірити автору статті, то він «… в останні дні своїх канікул забрів в офіс компанії« Лото спорт », де до нього і підійшла вищеназвана менеджер. В інтерв’ю йдеться про те, що в компанії для реалізаторів квитків є заборона на продаж продукції дітям до 16 років. Причому йдеться про те, що взагалі законом такий продаж не заборонено. Менеджер пояснює заборону тим, що гроші у дитини не свої, а батьківські, надані йому аж ніяк не на лотерею.

Хто ж займається реалізацією квитків в країні? Вищеназване Товариство з обмеженою відповідальністю «Лото Спорт». На сайті лотереї сказано, що організація булла зареєстрована в Міністерстві юстиції. Якщо пригадати історію «Лото Спорт», то стане відомо наступне: компанія булла створена в 2004 році батьком і сином Кургановими, в місті Душанбе. Продавалися лотерейні квитки «Спринт», а продавців було лише кілька людей. Крім грошових виграшів тоді фігурував і автомобіль. До речі, на сайті викладені ці самі «відривні» квитки. Якщо на одному стилізоване зображення купюри в один долар, то на іншому — портрет Президента Республіки Емомалі Рахмона (на той момент його прізвище було Рахмонов, Рахмоном він став в 2007 році). Вадим Курганов свого часу був керівником футбольного комерційного клубу «ЦСКА», що представляє лотерейний бренд «Лото Спорт». Курганов фактично є родоначальником лотерейного бізнесу в країні після відходу зі спорту. Квитки для гри у «Лото Спорт» продаються у фірмових точках продажів під жовтими парасольками з логотипом. На сайті є карта точок продажів по країні. Що цікаво, відзначена тільки зразкова половина районів, і в західній частині країни. У східній — взагалі нічого. Власне, продавати там лотереї особливо нікому, тому що щільність населення в тих районах — 3,3 людини на квадратний кілометр. А східна частина Таджикистану — це в тому числі Памірські гори. Самі лотереї представлені тільки миттєвими, вони ж — скретч-лотереї. Тиражних в Таджикистані немає. Дивимося на вартість лотерейних квитків. Офіційна валюта — сомоні. Найдешевші — 1 сомоні. Це квитки лотереї «Скарби Окса». 2 сомоні коштують квитки лотереї «Монета удачі» (по таджицькому називається «Кулі калон»). Квитки серії «Великі гроші» коштують 5 або 10 сомоні. Максимальний виграш заявлений в «Великих грошей»: це 150 000 сомоні, автомобіль, квартира в столиці.

Щоб зрозуміти, наскільки вагомим є виграш 150 000 сомоні, порівняємо з ринковою вартістю однокімнатних квартир. У столиці ціна на нові починається від 200 000, на вторинні — від 100 000. У другому за величиною місті — Худжанді, ціна в новобудові — від 100 000, на вторинному ринку — від 70 000. Отже, якщо не претендувати на помешкання у столиці, то на цей лотерейний виграш цілком реально придбати відмінну квартиру. Так що для пересічного жителя Таджикистану лотерейні квитки доступні, а максимальні виграші цілком собі гідні.

На сайті компанії викладені фото переможців в офісі компанії з грошима, на вулиці близько точки продажів, і теж з грошима (напевно, там купувався щасливий квиток). Великі виграші іноді видають публічно, в тому числі практикується вшанування переможця на концертах популярних виконавців. У фотогалереї на сайті спочатку викладалися тільки фото, без імен, з часом стали підписувати імена щасливчиків. Фото не схожі на постановочні, переможці — реальні. Для лотерейного бізнесу це вкрай важливий момент — показати справжнього переможця, оголосити його ім’я і місто, в якому він купив квиток. Це найкраща реклама, і фактично це один з ключових моментів для цього бізнесу. Так, на головний сторінці «Лото Спорт» висвічується поточна інформація про загальну суму виплачених виграшів і про суму, виплачену за поточну добу. На момент написання статті було виплачено понад 188 мільйонів сомоні. Виграші величиною до 50 сомоні можна отримати безпосередньо в точках продажів, а понад цього — в офісі в Душанбе. Що відбувається з виграшами, які не затребувані переможцями? Вони перераховуються в бюджет держави. Саме так вчинили, якщо вірити офіційній інформації, з 150 тисячами сомоні, які хтось виграв в миттєву лотерею у 2011 році.

У Таджикистані усі лотерейні виграші понад 50 сомоні обкладаються прибутковим податком у розмірі 13%, до цієї величини — не обкладаються. Податковий тягар падає на переможців, тому на руки вони отримують виграш за мінусом відсотків. Це з грошовими виграшами. Те ж правило розповсюджується і на матеріальні виграші. На останок зазначимо, у Таджикистані існують лише моментальні лотереї, що випускаються однією організацією, максимальний виграш дозволяє переможцю непогано поправити своє фінансове становище, хоча багатієм він не стане. Інформація про самих лотереях в інтернеті представлена в повному обсязі.