Ще зовсім недавно лотерейний бізнес у Молдові знаходився у досить непривабливому стані. Посудіть самі — єдиною легальною лотереєю, керованою оператором «Національна Лотерея Молдови» (S.A. «Loteria Nationala a Moldovei»), на той момент була «Мільйони для Молдови» — «Milioane pentru Moldova».

≪МІЛЬЙОНИ ДЛЯ МОЛДОВИ≫

Ця лотерея була запущена на початку 2012 року. У той же час був куплений домен www.lnm.md. Що цікаво, прийом ставок у цій лотереї вівся виключно за допомогою SMS-повідомлень. Оскільки лотерея проводилася по неділях у форматі «6 із 36», то до розіграшу потрібно було відправити на номер організатора 6 чисел, розділених пропуском. Вартість гри становила 8 леїв, понад це стягувалася стільниковим оператором і плата за відправку SMS. За вгадані 6 номерів належало отримати джекпот, за 5 і 4 вгаданих номери — призи поменше. Організатор міг тимчасово ввести фіксовані виплати і за 3 вгаданих номери. Мінімальний джекпот становив пів мільйона молдавських леїв. Багато це? Офіційний курс молдавської леї до долара на 1 грудня 2018 року складав 17,23 леїв за один долар США або 19,59 леїв за одне євро.

Якщо поглянути на вартість житла: середня ринкова вартість квадратного метра одно кімнатної квартири у столиці — Кишиневі в грудні перебувала в межах від 480 до 639 євро за квадратний метр (залежно від мікрорайону). Тобто пів мільйона леїв за тодішнім офіційним курсом еквівалентно 25 527 евро. Або в «квадратному» вимірі від 40 до 53 квадратних метрів житла. Тобто, за рахунок джекпоту цілком реально було купити однокімнатну в столиці Молдови.

А максимальний розіграний джекпот становив 1 801 533 леїв, це було на початку весни 2014 року. Його виграв один гравець. Правда, на той момент він мав виплатити податок із виграшу, і на руки було видано приблизно 1 350 000 леїв. І на те, щоб звернутися за виграшем, у нього було всього 12 днів!

Погодьтеся, в інших лотереях все ж таки строки звернення за головним виграшем істотно більші. Якщо подивитися статистичні дані по ринку житла, то вартість житла в євро не сильно й змінилася, так що можна сказати, що на цей джекпот можна було купити вже дві квартири. А з урахуванням того, що вартість «квадрату» не сильно збільшується в залежності від кількості кімнат (якщо не враховувати елітне житло), то переможець міг придбати пару трикімнатних квартир.

Якщо подивитися результати останнього розіграшу, не розіграний джекпот становив 832 576 леїв, а по двом іншим призовим рівням суму в 133 342 леїв розділили 2 людини (5 вгаданих номерів), суму в 86 790 – 53 (4 вгаданих номери). Тобто, по 66 671 і по 1637 леїв на людину відповідно.

Цікаво, що формат цієї лотереї був сааме «6 із 36», а не «5 із 36», як це прийнято в інших країнах. Судячи з доступних відеозаписів, розіграші проводилися в студії (останній тираж відбувся 9 грудня 2018 року). У присутності тиражної комісії кульки падали в лототрон і викочувалися по одному. Так, ще цікавий момент — кульки були чотирьох кольорів: білого (а якщо придивитися — кольору слонової кістки), блакитного, зеленого і рожевого. Їх кольори ніяк не впливали на результат, тому зрозуміти причину розбивки ігрових кульок на кольори пояснити важко.

≪ЗОЛОТА СІМКА≫ І ≪ЛОТО +≫

Після того, як ця тиражна лотерея перестала існувати, їй на зміну не з’явилася ніяка нова тиражна. Але ось уже в червні минулого року оператор, по-перше, купує новий домен — ln.md (є версія на румунській та російській мові), по-друге, з 1 листопада запускає в продаж моментальні грошово-речові лотереї «Золота Сімка» (або «AUR7») і «Лото +» (вона ж «LOTO +»). Заявлений тираж обох лотерей — 2,5 мільйона квитків, ціна одного — 20 леїв. Мінімальні виграші відповідають вартості квитка. Але може і випасти «Участь у жеребкуванні для телевізійних ігор».

Порівняємо вартість квитка із цінами основних продуктів харчування. Ось дані з січневого електронного буклету товарів зі знижками із сайту одного з мережевих гіпермаркетів: пиво «Жигулівське» 0,5 л місцевого розливу — 9,5 леїв (звичайна ціна — 14,9 леїв), чай «TESS Pleasure» 100 гр — 17,5 (31,5), борошно «Макфа» хлібопекарське 2 кг — 24,95 (31,9), молоко 2,5% довгого зберігання 950мл — 15,95 (17,95). Ще можна подивитися на офіційний прожитковий мінімум або дані по зарплаті, хоча це будуть досить умовні показники. Проте, так звана мінімальна гарантована зарплата в реальному секторі — 2 610 леїв на місяць (з 1 травня 2018 року), а середній розмір прожиткового мінімуму — 1 895,7 леїв. Зрозуміло, на ці гроші можна тільки виживати в Молдові, а якщо враховувати комуналку, то жити буде просто нема на що. Проте, в перерахунку на лотерейні квитки «Золотої Сімки» або «Лото +» це приблизно 130 і 94 квитка відповідно.

Зрозуміло, інтерес представляє головний виграш. У «Золотій Сімці» це 777 777 леїв або злиток чистого золота, а в «Лото +» — 1 000 000 леїв. У правилах на офіційному сайті нічого не сказано про вагу золотого злитка. А в офіційній таблиці заявлених виграшів фігурують лише три квитки з виграшем 777 777 леїв. Логічно припустити, що перед переможцем буде стояти вибір — живі гроші, або еквівалент золотом. Першим щасливчиком став звичайний охоронець із невеликого молдавського міста, який удвох із дружиною доглядають свою онуку (у неї проблеми зі здоров’ям). І гроші він планує витрачати на її лікування. І це той випадок, коли я щиро радію за переможця. А в «Лото +» теж уже є перша володарка головного призу в один мільйон.

Треба додати, що у «Золотій Сімці» — три головних виграші, в «Лото +» — два. Імовірність виграти головний приз у першій — 0,0000012, у другій — 0,0000008. Імовірність же виграти будь-який приз становить 1: 3,49 і 1: 3,72 відповідно. З перелічених призів у «Лото +» ще значаться: 250 000 леїв (3 квитка на тираж), 100 000 леїв (5 квитків) і 50 000 леїв (10 квитків). У «Золотий Сімці» є 15 призів розміром 77 777 леїв.

ЖЕРЕБКУВАННЯ ДЛЯ ТЕЛЕВІЗІЙНИХ ІГОР

Тепер про виграш «Участь у жеребкуванні для телевізійних ігор». Власники таких квитків реєструють його номер на сайті або по телефону організатора, після чого випадковим чином відбираються 10 учасників і запрошуються до студії. Організатор проводить три гри: «За крок від удачі», «Сейфи» і «Мега джекпот».

У першій на кону — автомобіль. Троє учасників стоять кожен на своїй доріжці, а та в свою чергу складається з трьох осередків. Хто перший прийде до фінішу — того і автомобіль. Решта учасників отримують заохочувальні призи.

У грі «Сейфи» перед двома учасниками 10 сейфів. Порожні — з «хрестиками» всередині, в інших — суми від 20 000 до 80 000 леїв. Гравці по черзі відкривають сейфи. Випали гроші — відмінно, відкрив порожній сейф — з’являється шанс вилетіти з гри. Як тільки хтось із учасників відкриє сумарно два порожніх сейфи, то — до побачення. Правда, він отримує половину від накопиченої до того моменту суми живими грішми. Зрозуміло, може так «пощастити», що і в перший, і в другий раз попадуться порожні сейфи. На жаль, тоді тільки залишиться радіти з втішного призу. Гравець, що залишився, або буде з тією сумою, яку вже набрав, або подвоїть її за рахунок «золотих» сейфів. Максимальний виграш у цій грі — 400 000 леїв.

У «Мегаджекпот» п’ятеро учасників відбирають наосліп по одній картці з числами від 1 до 50. У кого найбільше число, той і отримує доступ до «Колеса фортуни». Решта обмежуються втішними призами. На колесі — сектори з виграшами від 1 до 2 мільйонів лей. Але рано радіти. На якому б виграші не зупинилося колесо, закручене учасником, необхідно пройти останній етап для отримання виграшу. Тут гравця чекають 10 сфер із обертовими числами в кожній, від 1 до 50. А перед учасником стоїть завдання — вгадати, чи випаде число в другій сфері більше або менше, ніж те, що випало в першій. Вгадав — виграш складе 25 000 леїв. Пощастить вдруге, коли вгадає «більше-менше» із цифрами в другій і третій сферах — виграш зафіксується на сумі в 50 000. І так далі поетапно суми 100 000, 150 000, 200 000, 250 000, 300 000, 400 000 і 500 000 леїв. І ось, якщо він жодного разу не помилиться на всьому шляху, то він і отримає суму, яка випала на «Колесі фортуни». Так само по ходу гри можна виграти і додаткові призи.

Що стосується квитків, з якими не пощастило, оскільки в них не виявилося жодного виграшу. Організатор пропонує не засмучуватися, а фіксувати номери квитків, вступивши у «VIP-клуб». Схема проста — за кожен витрачений лей на квиток нараховується одне VIP-очко. Зареєстрував 10 невиграшних квитків «Лото +» — отримав 200 VIP-очок. Але організатор ввів «стелю» — за тридцять днів не можна отримати більше 20 000 VIP-очок.

Тобто тисяча куплених квитків по 20 леїв — це стеля. Хоча важко уявити, хто в Молдові може собі дозволити таку розкіш. Але тим не менш, таке обмеження введено. А розігруються серед членів «VIP-клубу» автомобілі, подорожі, телевізори і т. д.

≪REALIZEAZA-TI VISELE≫

Під Новий 2019 рік анонсувалася ще одна моментальна лотерея в Молдові: «REALIZEAZA-TI VISELE», що перекладається як «Мрії збуваються» або більш романтично — «Реалізуйте свої сни». Її тираж теж 2,5 мільйона квитків, але ціна вже 30 молдавських леїв. Але якщо в двох попередніх лотереях розігрувався фактично один приз, то в цій лотереї вже 5 ігрових полів.

У першому («Гроші мрії») є шанс виграти від 30 до двох мільйонів лей (квиток з таким виграшем єдиний на весь тираж). У другому («Автомобіль мрії») можна спробувати щастя і виграти Toyota C-HR або Toyota Yaris (на весь тираж одна модель C-HR вартістю 400 000 леїв і дві моделі Yaris за ціною 250 000 леїв кожна). У третьому полі («Будинок мрії») розігрується житло вартістю 1 мільйон. На весь тираж таких призів лише два. Наступне поле — «Екскурсія мрії». Тут розігруються 20 п’ятиденних екскурсій на двох до Риму або у Париж. Вартість кожної — 20 000 леїв. І останнє, п’яте поле («ТВ Гра Мрії»), дає шанс потрапити у студію для розіграшу призів. Що робити в разі виграшу, описано вище. Правила такі ж, як у «Лото +» і «Золота Сімка». Речові призи в цій лотереї грошима не видаються, лише натурою або подорожжю, хоча і заявлений їх еквівалент в національній валюті. Взагалі, якщо ви стежите за світовими лотереями, то напевно помітили таку особливість: якщо країна бідна, то в лотереях майже напевно будуть присутні речові виграші. Таким чином, ми нарахували у Молдові три моментальних лотереї. А ось тиражних немає взагалі. Як довго ця ніша буде порожньою — невідомо.

З липня 2017 року виграші в лотерею перестали потрапляти в оподатковувану базу, тобто скільки учасник виграв у лотерею — стільки й отримав. Виграші до 500 леїв можна отримати в точках реалізації квитків (заправки, філії «Пошта Молдови», кіоски «Moldpresa» і мережі книжкових магазинів «Librarius»).