Більшість людей, які купують лотерейні квитки, як мінімум, інтуїтивно розуміють, що джекпот, мабуть, не зірвуть. Але продовжують витрачати гроші на лотерею. Чому? Чому люди, які добре знають, що головний виграш дістанеться одному або лише кільком щасливчикам, продовжують випробовувати свої шанси, сподіваючись на пані Фортуну? Існує кілька причин, і багато з них криються в психології людини. Ось сім найпоширеніших.

«МАЙЖЕ ПЕРЕМОГА»

Про яку б сферу діяльності людини не йш­лося, в близькій перемозі є певна чарівність. Ефект близького, але неточного попадання — це дуже особливий вид програшу. Гравець ро­бить спробу, впритул наближається до мети, але програє, потрапивши в штангу. У таких іграх, як футбол чи баскетбол, це дає гравцям корисний фідбек, навіть якесь заохочення: «ти був так близько, спробуй ще раз». Це дає гравцеві надію на перемогу наступного разу. Учасники лотереї, що впритул наблизилися до перемоги (наприклад, вгадують 4 номери з 6‑ти — шанси приблизно 1 до 1000), сприй­мають це як знак, мовляв, потрібно продов­жувати далі. Так вони часто і роблять. Згідно з деякими науковими дослідженнями близька перемога активує ту ж систему винагороди в мозку, що й реальна перемога.

ЧИСЛА ЗАНАДТО ВЕЛИКІ

Дослідник азартних ігор, професор Роберт Вільямс передбачає: хоч люди і навчилися трохи розуміти цифри, з великими числами не справляються. Ми маємо справу з такими числами, як 6, 24 і 120 все життя, але оперу­вати мільйонами доводиться рідко. Шанс 1 до 200 мільйонів, здається, не дуже відрізняється від шансу 1 до 3 мільйонів. В обох випадках перемога дуже малоймо­вірна. Дайте комусь на вибір: шанс 1 до 3 міль­йонів або шанс 1 до 200 мільйонів. Відповідь очевидна. Справа не в тому, що люди не мо­жуть сприймати великі числа — просто вони погано усвідомлюють їх, поки не зупиняться і не задумаються.

ЕВРИСТИКА ДОСТУПНОСТІ

Евристика доступності — це такий психо­логічний виверт. Люди оцінюють ймовірність чогось на підставі того, як багато подібних прикладів у них в голові. Наприклад, ви часто чуєте новини про те, що акула вкусила плавця. Однією з причин появи таких заголовків у новинах є їх сенса­ційність. Як часто ви бачили заголовок на кшталт: «Сьогодні на пляжі не було акул»? Оскільки ви легко можете згадати прикла­ди нападів акул, ви можете також дійти    висн­овку, що атаки акул відбуваються набагато частіше, ніж у дійсності. Насправді шанси на напад акули перебувають десь у районі 1 до 12 мільйонів. Ви весь час чуєте і читаєте історії про пе­реможців лотереї. Зірваний джекпот завжди потрапляє в новини, але про учасників, які грали протягом 20 років і жодного разу не вигравали, ніхто новини не пише. Тому ви­граш не здається таким уже малоймовірним.

ПОМИЛКА ГРАВЦЯ

Якщо ви граєте в рулетку, і останні 20 ра­зів випадав «червоний», який колір, на вашу думку, випаде наступного разу — знову чер­воний, чи чорний? Помилка гравця — це переконання в тому, що оскільки один результат не мав місця якийсь час, то він «повинен» настати саме зараз. У наведеному вище прикладі помил­ка гравця полягатиме в тому, щоб зробити ставку на чорний, бо він нібито «повинен» випасти, адже червоний не може випадати нескінченно, потрібна рівновага. Люди часто вибирають ті номери в лоте­рейних квитках, які давно не випадали. Ба­гато хто говорить, що це дає їм якесь відчуття контролю над абсолютно неконтрольованим процесом.

ПОМИЛКА НЕПОВОРОТНИХ ВИТРАТ

Це дуже поширена когнітивна помилка. В економіці неповоротні витрати — це всі ті витрати, які неможливо повернути (витрати на бізнес, програмне забезпечення, освіту, рекламу). Оскільки ці витрати вже зроблені й не можуть бути повернуті, на них не слід більше розраховувати. Але так буває рідко. Часто люди приймають рішення на підставі вже вкладених часу і ресурсів. Дослідники говорять, що дорослі люди частіше припус­каються помилки неповоротних витрат, ніж діти. У лотереї учасники часто приймають рі­шення, які економічно нераціональні. На­приклад, купують більше квитків — адже вони вже стільки вклали в це, повинно ж поталанити.

ЄДИНИЙ ШАНС

Деякі розуміють, що шанси виграти в ло­тереї невеликі, але виграш надто вже спо­кусливий. Наприклад, перемога в лотереї може бути їх єдиним виходом із соціальних, економічних або політичних труднощів. До­слідження показали, що чим важчі часи, тим більше люди схильні ризикувати — напри­клад, грати в лотерею. Потенційний виграш може так змінити життя, що виправдовує не­велике вкладення.

РОЗВАГА

Є також ті, хто розуміє, що економічно брати участь у лотереї не дуже вигідно, але відчуття того варті. Можливо, ти і не вигра­єш, але отримаєш щось більше. Неправильно вважати, що всіма рухають виключно матеріальні спонукання. Люди хо­дять у кіно, на концерти і спортивні матчі, не чекаючи жодних фінансових вигод. На щастя, люди мотивовані не тільки грошима, і зда­валося б, «ірраціональну» поведінку можна легко пояснити.

Отже, деякі учасники лотереї просто хочуть гострих відчуттів, іншим подобається помрі­яти про величезне багатство. За гроші менше вартості однієї чашки кави можна отримати кілька годин щастя, уявляючи, що буде, якщо виграш дістанеться саме тобі. Хвилювання, яке людина відчуває від однієї лише наявно­сті шансу на перемогу, може бути достатнім для виправдання купівлі одного квитка або двох.

За матеріалами «НВ LIFE»