16 квітня виповниться 5 років із моменту прийняття в Казахстані закону «Про лотереї та лотерейну діяльність». З прийняттям документа цей ринок став прозорішим. Але є й інший бік медалі — спроби обдурити організаторів лотереї з боку самих учасників.
Наскільки високий шанс для покупця лотерейного квитка обдурити систему і нечесним шляхом отримати виграш? Юристи переконані, що при сучасному рівні розвитку технологій такий шанс наближається до нуля.
Для порівняння: квитки однієї з перших казахстанських миттєвих лотерей, які надійшли в продаж ще в кінці дев’яностих років минулого століття, вже мали понад двадцять ступенів захисту. Можна припустити, що обдурити систему сьогодні є просто неможливим, особливо з урахуванням повної цифровізації процесу всього циклу проведення розіграшу призового фонду, починаючи з виготовлення лотерейних квитків і їх поширення. На практиці всі подібні спроби фальсифікації швидко припинялися, хоча були і досить цікаві випадки.
Так, років десять тому в одному з міст Казахстану шкільний учитель малювання, який без перебільшення мав справжній художній талант, із метою поліпшення свого матеріального становища почав малювати виграшні квитки популярної тиражної лотереї з метою отримання виграшу. Однак він не врахував, що кожен лотерейний квиток мав не тільки унікальний номер, але і інші ступені захисту, тому і погорів при спробі стати трохи багатшими.
Іншою досить розповсюдженою формою збагачення за рахунок організатора лотереї була спроба підробки числових змінних даних на лотерейному квитку фізичним способом. Деякі учасники лотереї намагалися затерти бритвою цифру 8, щоб склалася виграшна комбінація з цифрою 6. Однак всі подібні виверти терпіли фіаско практично відразу.
Продажі тиражних і моментальних лотерей відбуваються через лотерейні термінали. Лотерейні термінали підключені до Центру обробки лотерейної інформації (ЦОЛІ), що працює на основі програмного забезпечення AEGIS, через мережу передачі даних, частково наземними каналами, частково — за допомогою мобільного зв’язку. AEGIS від світового лідера лотерейного ринку компанії SGI (Scientific Games Inc.) дозволяє міністерству культури і спорту в режимі реального часу отримувати інформацію про продажі лотерейних квитків по всій республіці, відповідно відслідковувати надходження до державного бюджету, а також виплату виграшів переможцям.
Раніше, до прийняття Закону і запуску ЦОЛІ і Центру лотерейної звітності, дійсно було чимало лазівок для організаторів лотереї, які могли на свій розсуд раптово змінювати умови проведення лотереї або виплачувати виграші по розіграшу, що відбувся, за рахунок надходжень від реалізації лотерейних квитків на майбутні тиражі, що не гарантувало учасникам лотереї виплати виграшу в повному обсязі.
Таким чином, всі зацікавлені сторони зазначають, що за 5 років дії Закону брати участь у лотереї в Казахстані стало набагато простіше, бо зрозумілі як правила участі, так і висока захищеність від обману.